دانتیو
برنامه نویسی و مدیتیشن
زمان مطالعه : 6 دقیقه

برنامه نویسی و مدیتیشن

زندگی می‌تونه غیرقابل پیش‌بینی، طاقت‌فرسا و یا خیلی سخت باشه. بیشتر اوقات، پیدا کردن تعادل، سخت و از دست دادن تمرکز آسونه. مدیتیشن در تمام ابعاد زندگی بسیار اهمیت دارد. هرچند در داخل ایران کمتر به این موضوع پرداخته می‌شود اما نمی‌توان تأثیر آن را نادیده گرفت.

مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن به معنی تمرکز ذهن بر بدن هست که در اون فرد نگاه، تمرکز و توجه خودش رو به درون محدود می‌کنه و به آرامش جسمی و روحی دست پیدا می‌کنه. در حقیقت مدیتیشن باعث افزایش تمرکز، آرامش و همچنین کمترشدن بیماری‌ها و افزایش سلامتی انسان میشه. به‌عبارت دیگه مدیتیشن راهکاری برای دور کردن ذهن از مشغله و گرفتاری‌ها برای رسیدن به آرامشه. مدیتیشن باید به عنوان یک تلاش ساده برای توجه بیشتر به خود و محیط اطراف تلقی شود. بیشتر اوقات، ما در بسیاری از عناصر زندگی غرق هستیم. متأسفانه ما نمی‌توانیم زمان و کار کافی را برای هر یک از آن‌ها اختصاص دهیم. مدیتیشن می‌تواند نقطه عطفی باشد که به افراد اجازه می‌دهد با آگاهی بیشتر از آنچه در حال وقوع است به تعادل صحیح دست یابند.

برنامه‌نویسی و مدیتیشن

در دنیای برنامه‌نویسی ما برای ساخت برنامه‌های‌مان نیاز به تمرکز داریم این تمرکز به معنای داشتن ذهنی آزاد است که بتوان در آن مسائل را تحلیل و حل کرد. این اتفاق زمانی قابل اجراست که شما بتوانید با تمرکز بالا در کدنویسی غرق شوید. قرار گرفتن در چنین شرایطی باعث می‌شود تا بتوانید با کیفیت بسیار بالایی کدنویسی کرده و سرعت اجرای کارهای‌تان را نیز بالاتر ببرید.

این موارد درست آن چیز‌هایی هستند که برای برنامه‌نویسی به آن‌ها نیاز خواهید داشت. به همین دلیل است که مدیتیشن و برنامه‌نویسی می‌توانند دو وجه بسیار عالی برای پیشبرد اهداف‌تان باشند.

نکته: برنامه‌نویسان برای شکستن کد‌ها به سطح بالایی از تمرکز و توجه نیاز دارند.

فایده مدیتیشن

 در این مطلب قراره به صورت دقیق نشان دهم که مدیتیشن چگونه می‌تواند برای شما به عنوان یک برنامه‌نویسی فوایدی را ایجاد کند

 بازه‌ی زمانی توجه را افزایش می‌دهد

 مدیتیشن باعث می‌شود قدرت تمرکزتان افزایش پیدا کند. برای مثال، یک مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که به فایل‌های صوتی مدیتیشن گوش کردند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود دامنه‌ی توجه را تجربه کردند. همچنین وظایفی که به آن‌ها محول شده بود را هم درست‌تر انجام دادند.

یک مطالعه‌ی مشابه دیگر نشان داد که افرادی که به طور منظم مدیتیشن می‌کردند، در مقایسه با افرادی که مدیتیشن نمی‌کردند، وظایف شخصی خود را بهتر انجام دادند و دامنه‌ی توجه بهتری داشتند.

یک بررسی به این نتیجه رسید که مدیتیشن ممکن است الگو‌های موجود در مغز که منجر به نگرانی و کم‌توجهی می‌شوند را تغییر دهد. مدیتیشن کردن حتی برای چند دقیقه در طول روز هم ممکن است برای شما مفید باشد.

توانایی‌های شناختی‌تان را بهتر کنید

برنامه‌نویسی مفاهیم پیچیده بسیار زیادی دارد که ما نیاز داریم برای حل کردن مشکلات پیچیده خود از آن‌ها استفاده کنیم. برای کار با این مفاهیم پیچیده و یادگیری آن‌ها می‌توانیم از توانایی‌های شناختی و ذاتی خود استفاده بکنیم. برای مثال مغز ما تصاویر و المان‌های بصری را به خوبی درک می‌کند، اگر این مفاهیم پیچیده را در یک حالت بصری قرار دهیم بهتر می‌توانیم آن‌ها را متوجه شویم. از طرفی دیگر ما باید موضوعاتی که داریم را به آشناترین روش ممکن برای خودمان توضیح دهیم.

حال با در نظر گرفتن مدیتیشن و تمرکز روی ذهن و رسیدن به آگاهی در این زمینه می‌توانیم توانایی شناختی‌مان را بالاتر ببریم.

در هر لحظه روی یک بلوک از کد تمرکز کنید

زمانی که قصد توسعه یک پروژه جدید را دارید ممکن است دچار سردرگمی شده و دست از پا نشناسید. این موضوع طبیعی است چرا که تعیین یک نقطه شروع کمی سخت خواهد بود. به همین دلیل است که ما در ابتدای کار به تمام جنبه‌های اپلیکیشن فکر کرده و در نهایت نمی‌توانیم به خوبی پیش برویم.

در مدیتیشن یکی از تمرینات تمرکز کردن روی تنفس است در روال انجام این کار ما تنها روی تنفس و شیوه دم و باز دم تمرکز خواهیم کرد و به چیز دیگری فکر نمی‌کنیم.

بنابراین قبل از آنکه سعی در تمرکز روی یک جنبه از اپلیکیشن کنید تلاش کنید تا قدرت تمرکز خود را بالاتر ببرید. مدیتیشن یک رویکرد بسیار ساده و البته کاربردی برای انجام این کار است. در نظر گرفتن یک روش مانند Scrum برای توسعه پروژه نیز رویکرد مناسبی خواهد بود.  

توسعه ذهن 

برای یک کدنویس عادی است که در چالش‌های پیچیده شرکت کند و آن را حل کند. اغلب، مسائل مختلفی پیش می‌آید و شما نمی‌توانید وظایف خود را اولویت‌بندی کنید. مدیتیشن با تجسم هر اثر و در هم زدن همه چیز با یک نخ، به مغز شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات مختلفی را جذب کند. علاوه بر این، ذهن آگاهی، که نتیجه مدیتیشن است، جزء مهمی از تفکر استراتژیک است. ظرفیت‌های شناختی شما را بهبود می‌بخشد.

تعامل با مشکلات برنامه‌نویسی

به عنوان یک برنامه‌نویس همه ما گاهی اوقات به مشکلاتی برخورد می‌کنیم که برای روز‌ها اعصاب ما را بهم میریزد چرا که هنوز روش منطقی برای حل آن پیدا نکرده‌ایم. به شخصه این حالت را چندین بار تجربه کرده‌ام.

اما مدیتیشن فارغ از تمام مواردی که تا به حال گفت شد، ابزاری بسیار عالی برای حفظ کردن خونسردی است. اگر شما بتوانید آرامش درونی‌تان را حفظ بکنید بهتر می‌توانید به دنبال راهکار نیز باشید.

بعداً شاید متوجه شوید که تمام این مشکلات تنها بخاطر نگذاشتن یک سیمی‌کالن در انتهای دستورات‌تان بوده و یا آنکه یکی از ورودی‌های تابع x را فراموش کرده‌اید. در هر صورت اجازه ندهید که عصبانیت و موج منفی به شما غلبه کرده و نگذارد که مشکلات‌تان را حل کنید.

مبارزه با ترس از شکست

نمی توان از شکست فرار کرد. مدیتیشن در این مورد باعث می‌شود که شما احساس شادی کنید و به شکست فکر نکنید. باعث می‌شود با ترس از شکست مبارزه کنید. نباید فراموش کنید که شکست جزئی از مسیر موفقیت است و بدون تجربه شکست نمی‌توان به موفقیت رسید.

سبک زندگی سالم

در نهایت، مزایای سلامت جسمانی مدیتیشن، به ویژه برای برنامه‌نویسان وجود دارد. توسعه و آزمایش نرم‌افزار عملاً یک نمایش یک نفره است و برنامه‌نویسان به ندرت میز خود را ترک می‌کنند. این اغلب منجر به مشکلات سلامتی مانند درد بدن و سایر درد‌ها می‌شود. مدیتیشن می‌تواند به شما در جلوگیری از این امر کمک کند. تنها با نیم ساعت مدیتیشن و کنترل تنفس می‌توان از بیماری‌های مزمن پیشگیری کرد. مدیتیشن همچنین می‌تواند به برنامه‌نویسان کمک کند تا جریان خون خود را کنترل کنند، که نه تنها از نظر فیزیولوژیکی مفید است، بلکه باعث شادی و انرژی بیشتر افراد نیز می‌شود. در نتیجه، مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند تا شادتر و مشتاق‌تر شوید.

در پایان

برای انجام مدیتیشن نرم‌افزار‌های بسیاری وجود دارند که با توجه به علاقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید مثل اپلیکیشن اندرویدی Insight Timer. سعی کنید انرژی خود را در زمان برنامه‌نویسی حفظ کنید. داشتن احساس خوب و انرژی به شما کمک خواهند کرد که کد‌های بهتری بنویسید. شاد و موفق باشید!

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

0 از 0 رای

مقاله های مشابه

باور های غلط درباره برنامه نویسی
برنامه نویسی رو از کجا شروع کنم؟
نکات طلایی برای برنامه نویس مبتدی

دیدگاه و پرسش

هنوز دیدگاهی ثبت‌نشده
5 مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

مقالات برگزیده

مقالات برگزیده را از این قسمت میتوانید ببینید